AccueilMes livresAjouter des livres
Découvrir
LivresAuteursLecteursCritiquesCitationsListesQuizGroupesQuestionsPrix BabelioRencontresLe Carnet
EAN : 9789732302521
Cartea Romaneasca (01/01/1991)
5/5   1 notes
Résumé :
Alexandru traieste aventura unei fabuloase calatorii catre China veacului al XVII-lea, ca ambasador al tarului Rusiei. Un sir nesfarsit de peripetii, o tulburatoare, secreta si interzisa poveste de dragoste. Inaltarea si decaderea unui tragic personaj livresc, invaluit in mister. Totul, intr-o cheie finala absolut imprevizibila.

Interzis de cenzura comunista, Ambasadorul a aparut abia dupa revolutia din 1989, obtinand in scurt timp cele mai prestigioa... >Voir plus
Acheter ce livre sur
Fnac
Amazon
Decitre
Cultura
Rakuten
Que lire après AmbasadorulVoir plus
Citations et extraits (1) Ajouter une citation
Stăpîne, sînt supusul vostru prea plecat, Alexandru. Prin puterea, grija, mila, inteligența, generozitatea, îngăduința și încrederea voastră, am colindat în lung și-nlat această binecuvîntată țară și pretuntindeni am aflat lucruri minunate pentru ochiul, urechea și neînsemnatul meu suflet. Eram sărac. Bogat sînt acum. Nefericit și ignorant am fost. Și, iată : cunosc fericirea, m-am luminat. Palate, biserici, case ale unor oameni am putut vizita. S-au ferecat pentru totdeauna acestea toate în mărunta mea minte. Ceea ce am citit, tradus, studiat, pînă acum, îmi pare muncă de iros, timp pierdut.